Zwycięzcy V edycji „Miej odwagę!” wyruszają do boliwijskiej dżungli
30.05.2015Marzena i Krzysztof Wystrachowie wyruszyli zrealizować swój zwycięski projekt „W koronach drzew”. W ciągu najbliższych miesięcy będą wspinać się na drzewa w suchym lesie Asariamas, na sawannie nieopodal miasta Apolo oraz w dolinie rzeki Rio Pelechuco. W rejonie Pelechuco odwiedzą także jedną z najwyżej położonych kopalni złota, eksplorację której zaczęli sami Inkowie.
Dzięki wygranej w V edycji „Miej odwagę!” Memoriału Piotra Morawskiego Marzena i Krzysztof Wystrachowie będą tygodniami wędrować przez najmniej zbadane tereny tropikalnych lasów górskich od ok. 3750 do 1000 m n.p.m. Wykorzystując doświadczenie, odwagę i specjalistyczny sprzęt będą penetrować korony napotkanych po drodze drzew i fotografować żyjące w nich zwierzęta. W boliwijskiej puszczy wspinać się będą profesjonalnymi metodami, które w swojej codziennej pracy stosują arboryści (osoby zajmujące się m.in. pielęgnacją i przycinaniem drzew). Wspinaczka ta będzie jednak wielkim wyzwaniem, bo będą to znacznie wyższe i trudniej dostępne drzewa niż te, które zdobywali dotychczas. Trudności wzrosną także z powodu długiej i wymagającej trasy oraz konieczności dostosowywania wspinaczki do możliwości fotografowania zwierząt.
„Czujemy ogromną radość, bo dzięki wygranej w Memoriale możemy spełnić nasze marzenie. Park Madidi do którego się wybieramy to jedno z najbardziej bioróżnorodnych miejsc na świecie. Żyje tam więcej gatunków ptaków niż w Europie i Ameryce Północnej razem wziętych i aż 11 % wszystkich gatunków na Ziemi! Wspinaczka na drzewa w tak wyjątkowym miejscu na pewno zaowocuje pokaźną dawką wrażeń
i odkryć!” – mówi Krzysztof Wystrach.
Eksploracja koron drzew w ramach projektu „W koronach drzew” ma dwa cele. Po pierwsze Wystrachowie chcą uwiecznić życie ich mieszkańców z perspektywy nieosiągalnej z ziemi. Dla niektórych gatunków będą to unikatowe fotografie w skali światowej. W tym celu zamierzają zbudować małe platformy, z których zamaskowani, będą mogli dokumentować aktywność zwierząt o świcie i zmierzchu,
a także z bezpiecznej odległości prowadzić obserwację drapieżników nocnych, przemieszczających się pod drzewami. Po drugie pragną wnieść wymierny wkład w badanie Parku Madidi i udokumentowanie napotkanych nieznanych gatunków zwierząt. Dzięki zaproszeniu do współpracy z organizacją Wildlife Conservation Society i Mileniuszem Spanowiczem, polskim fotografem przyrodniczym i herpatologiem, który od lat bada i dokumentuje przyrodę lasów tropikalnych z ramienia WCS, możliwe będzie profesjonalne uwiecznienie tajemnic tego fantastycznego świata oraz rejestracja i naukowa klasyfikacja nowych gatunków. Tym bardziej, że Park Madidi powszechnie uznawany jest za wyjątkowo zróżnicowany biologicznie obszar na Ziemi, a badań koron drzew nie przeprowadzał tam jeszcze nikt! W ten oto sposób, wyprawa „W koronach drzew”, oprócz charakteru poznawczego i eksploracyjnego, zostanie wzbogacona
o aspekt naukowy na miarę pionierskich ekspedycji badawczych.
Relacje z wyprawy, będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.miejodwage.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/MemorialPiotraMorawskiego.
***
Piotr Morawski (ur. 27.12.1976, zm. 08.04.2009) ̶ doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu.
Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie ̶ nie pobitego do tej pory ̶ rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz
z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro. W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.
Partnerem V edycji „Miej odwagę!” Memoriału Piotra Morawskiego jest LOTTO EXTREME.
Honorowym patronatem Memoriał Piotra Morawskiego Miej odwagę! Objęła Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
Patrycja Konopka