KRS 0000084062

Zwycięzcy V edycji „Miej odwagę!” wyruszają do boliwijskiej dżungli

30.05.2015
Marzena i Krzysztof Wystrachowie wyruszyli zrealizować swój zwycięski projekt „W koronach drzew”. W ciągu najbliższych miesięcy będą wspinać się na drzewa w suchym lesie Asariamas, na sawannie nieopodal miasta Apolo oraz w dolinie rzeki Rio Pelechuco. W rejonie Pelechuco odwiedzą także jedną z najwyżej położonych kopalni złota, eksplorację której zaczęli sami Inkowie.
Dzięki wygranej w V edycji „Miej odwagę!” Memoriału Piotra Morawskiego Marzena i Krzysztof Wystrachowie będą tygodniami wędrować przez najmniej zbadane tereny tropikalnych lasów górskich od ok. 3750 do 1000 m n.p.m. Wykorzystując doświadczenie, odwagę i specjalistyczny sprzęt będą penetrować korony napotkanych po drodze drzew i fotografować żyjące w nich zwierzęta. W boliwijskiej puszczy wspinać się będą profesjonalnymi metodami, które w swojej codziennej pracy stosują arboryści (osoby zajmujące się m.in. pielęgnacją i przycinaniem drzew). Wspinaczka ta będzie jednak wielkim wyzwaniem, bo będą to znacznie wyższe i trudniej dostępne drzewa niż te, które zdobywali dotychczas. Trudności wzrosną także z powodu długiej i wymagającej trasy oraz konieczności dostosowywania wspinaczki do możliwości fotografowania zwierząt.
„Czujemy ogromną radość, bo dzięki wygranej w Memoriale możemy spełnić nasze marzenie. Park Madidi do którego się wybieramy to jedno z najbardziej bioróżnorodnych miejsc na świecie. Żyje tam więcej gatunków ptaków niż w Europie i Ameryce Północnej razem wziętych i aż 11 % wszystkich gatunków na Ziemi! Wspinaczka na drzewa w tak wyjątkowym miejscu na pewno zaowocuje pokaźną dawką wrażeń
i odkryć!” – mówi Krzysztof Wystrach.
Eksploracja koron drzew w ramach projektu „W koronach drzew” ma dwa cele. Po pierwsze Wystrachowie chcą uwiecznić życie ich mieszkańców z perspektywy nieosiągalnej z ziemi. Dla niektórych gatunków będą to unikatowe fotografie w skali światowej. W tym celu zamierzają zbudować małe platformy, z których zamaskowani, będą mogli dokumentować aktywność zwierząt o świcie i zmierzchu,
a także z bezpiecznej odległości prowadzić obserwację drapieżników nocnych, przemieszczających się pod drzewami. Po drugie pragną wnieść wymierny wkład w badanie Parku Madidi i udokumentowanie napotkanych nieznanych gatunków zwierząt. Dzięki zaproszeniu do współpracy z organizacją Wildlife Conservation Society i Mileniuszem Spanowiczem, polskim fotografem przyrodniczym i herpatologiem, który od lat bada i dokumentuje przyrodę lasów tropikalnych z ramienia WCS, możliwe będzie profesjonalne uwiecznienie tajemnic tego fantastycznego świata oraz rejestracja i naukowa klasyfikacja nowych gatunków. Tym bardziej, że Park Madidi powszechnie uznawany jest za wyjątkowo zróżnicowany biologicznie obszar na Ziemi, a badań koron drzew nie przeprowadzał tam jeszcze nikt! W ten oto sposób, wyprawa „W koronach drzew”, oprócz charakteru poznawczego i eksploracyjnego, zostanie wzbogacona
o aspekt naukowy na miarę pionierskich ekspedycji badawczych.
Relacje z wyprawy, będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.miejodwage.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/MemorialPiotraMorawskiego.
***
Piotr Morawski (ur. 27.12.1976, zm. 08.04.2009) ̶ doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu.
Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie ̶ nie pobitego do tej pory ̶ rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz
z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro. W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.
www.miejodwage.pl
www.piotrmorawski.com
Partnerem V edycji „Miej odwagę!” Memoriału Piotra Morawskiego jest LOTTO EXTREME.
Honorowym patronatem Memoriał Piotra Morawskiego Miej odwagę! Objęła Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
Patrycja Konopka
Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan