KRS 0000084062

Zjazd na nartach z Broad Peak!

28.06.2015

25 września 2014 r. Andrzej Bargiel zdobył szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) w rekordowym czasie – 14 godzin i 5 minut, następnie dołożył do tego drugi światowy rekord. Pokonał trasę z bazy na szczyt i ze szczytu do bazy w 21 godzin i 14 minut. Dziś Bargiel kończy przygotowania do kolejnej ekspedycji. Tym razem celem 27-latka będzie próba zjazdu na nartach ze szczytu Broad Peak (8051 m n.p.m.), bez użycia tlenu oraz wejście na szczyt i zjazd na nartach w czasie krótszym niż 24 h.

Od rozpoczęcia autorskiego projektu Andrzeja Bargiela – Hic Sunt Leones, minęły 2 lata. Zakopiańczyk jest kilkukrotnym mistrzem Polski i czołowym zawodnikiem w skialpinizmie na świecie. W 2010 r. pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został pobity. 2 października 2013 r. został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart, zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika do jego podstawy. W zeszłym roku ustanowił 2 rekordy świata na Manaslu. Andrzej poprzez swój pionierski projekt Hic Sunt Leones próbuje osiągnąć swoje cele w stylu, jakiego nikt na świecie jeszcze nie próbował. Szybkie ataki szczytowe na nartach i zjazd z wierzchołka aż do podstawy góry bez użycia tlenu to z pewnością dokonania, które zapiszą się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu.

28 czerwca dwuosobowy zespół Hic Sunt Leones wyruszy w podróż do Pakistanu. Celem wyprawy jest ośmiotysięcznik Broad Peak (8051 m n.p.m.), dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu. Atak szczytowy na Broad Peak planowany jest między 22 a 26 lipca. Bargiel wyruszy z bazy o północy, by około południa dotrzeć na szczyty i wraz ze zjazdem zmieścić się w czasie poniżej 24 godzin. Z wierzchołka Broad Peak nie dokonano jeszcze zjazdu narciarskiego.

Andrzeja wspierać będzie Dariusz Załuski – operator kamery, jeden z najlepszych polskich himalaistów, m.in. dwukrotny zdobywca Mount Everest oraz K2. Głównym celem projektu Hic Sunt Leones, którego nazwa odnosi się do nieznanych i niezbadanych terytoriów, jest eksploracja pionierskich dla narciarstwa terenów i wyznaczenie nowego stylu uprawiania himalaizmu. Zjazd z Broad Peak to kolejny etap drogi, który w kolejnych latach ma prowadzić Andrzeja Bargiela do pierwszego zjazdu bez tlenu z Mount Everestu.

Sponsorem głównym projektu kolejny raz został kompleksowy operator logistyczny – CTL Logistics Sp. z o.o. Partnerem wyprawy po raz trzeci jest LOTTO EXTREME. Firma Ghelamco inwestor projektu Warsaw Spire została partnerem wspierającym wyprawy. Sprzęt narciarski uczestnikom wyprawy zapewni firma Atomic, odpowiednią odzież dostarczy Salomon. Ponadto Andrzej Bargiel i Darek Załuski zaopatrzeni zostaną w sprzęt elektroniczny przez markę Sony. W czasie ataku szczytowego Bargiel będzie miał na sobie specjalnie zaprojektowany, himalajski kombinezon narciarski, który powstał dzięki zaangażowaniu firmy Pajak. Największy dealer Mercedes-Benz w Polsce – Sobiesław Zasada Automotive jako Partner motoryzacyjny projektu udostępnił Andrzejowi Bargielowi samochód Mercedes-Benz GLK, który wykorzystywano w trakcie treningów i przygotowań do wyprawy. Partnerem wspierającym projekt Hic Sunt Leones jest IMM – Instytut Monitorowania Mediów. Przestrzeń pod konferencję prasową, która odbędzie się po wyprawie udostępni SOHO Factory – Partner wspierający.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan