KRS 0000084062

12. Warszawski Przegląd Filmów Górskich Fundacją Kukuczki. 10-13.XII kino Wisła

07.12.2015

W tym roku lista naszych gości jest wyjątkowo bogata. Będziemy mieli okazję spotkać się z wieloma wybitnymi polskimi himalaistami, m.in. z Krzysztofem Wielickim, Ryszardem Pawłowskim, Leszkiem Cichym, Anną Czerwińską i Anną Okopińską, a także Wojtkiem Grzesiokiem i Januszem Gołąbem. Polecamy zwłaszcza wspomnieniowe bloki programowe, poświęcone wyprawie na Gasherbrumy z 1975 roku i na Nanga Parbat z 1985 roku.

Udział w naszym przeglądzie potwierdził prof. Jan Serafin, specjalista medycyny górskiej.

O zakończonej przed kilkoma tygodniami wyprawie na AmaDablam opowie Monika Witkowska. Będziemy mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak wygląda działalność górska w Nepalu kilka miesięcy po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Naszym gościem będzie też znany podróżnik i polarnik Ryszard Czajkowski, który przedstawi dwa krótkie filmy z Antarktydy z lat 60., a przy okazji zaprezentuje swoją nową książkę, nawiązującą do tych czasów.

O zwariowanych przygodach w górach Kirgistanu i Kazachstanu z wrodzoną swadą opowieść snuć będzie podróżnik Mieczysław Bieniek, popularny Hajer.

Z polskich filmów polecamy najnowsze produkcje Darka Załuskiego (w tym film o Andrzeju Bargielu i jego narciarsko-alpinistycznych wyczynach), archiwalne filmy Jerzego Surdela oraz najnowszy film Jakuba Brzoski o tatrzańskich ratownikach. Innym ważnym filmem, który zbiera ostatnio nagrody na prestiżowych festiwalach zagranicznych, jest K2. Dotknąć nieba Elizy Kubarskiej.

Z pewnością godny uwagi jest pokaz archiwalnego filmu niemegoz muzyką wykonywaną na żywo przez kilkuosobowy zespół. Jak to wygląda, można zobaczyć na krótkim filmie-prezentacji:

Z produkcji zagranicznych rekomendujemy szczególnie obraz Jeff Lowe’s Metanoia– pełnometrażowy film o burzliwych losach jednego z najsłynniejszych amerykańskich wspinaczy. Film zdobyłwiele nagród, m.in. Grand Prix na ubiegłorocznym festiwalu w Kendal (Wielka Brytania) oraz na tegorocznym Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Pokażemy też dwa ważne filmy mistrza brytyjskiego kina górskiego Alastaira Lee: The Last Great Climb z udziałem Leo Houldinga oraz najnowszy film Citadel. Innym filmem, na który warto zwrócić uwagę, jest Życie dla pasji Pavla Barabasza – o słynnym polskim taterniku lat przedwojennych, Wiesławie Stanisławskim.

Tradycyjnie naszemu przeglądowi towarzyszy stoisko z wydawnictwami górskimi, gdzie pojawią się m.in. nowe książki Krzysztofa Wielickiego (Mój wybór t.2), Ryszarda Pawłowskiego (Smak gór po 10 latach) czy Jerzego Surdela (Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery).

Zapraszamy na stronę wydawnictwa: www.annapurna-info.pl www.annapurna-info.pl i przeglądu www.przeglad.turnia.pl gdzie będziemy zamieszczali sukcesywnie kolejne informacje.

12. Warszawski Przegląd Filmów Górskich – skrócony program

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan