KRS 0000084062

Sezon wiosenno – letni rozpoczęty – także na Pochylcach

23.04.2016

Sezon wiosenno-letni rozpoczęty – także na Pochylcach. Łukasz Dębowski (społeczny „kustosz” rejonu) zadeklarował, że jeszcze przed weekendem majowym zostaną powieszone (zdjęte jesienią) expresy na Pochylcu I (kilka lat temu dzięki zaangażowaniu Pawła Marchlewicza, kilkadziesiąt kompletnych expresów firmy CAMP zostało ufundowanych przez firmę NAMASTE z Poznania).

Zapraszamy, choć zapewne nie ma potrzeby tego robić, do wspinania także na Dużym Pochylcu, który w zeszłym roku wyposażyliśmy w nowe ringi (podziękowania dla ekiperów – Maćka Gajewskiego, Grześka Rettingera, Damiana Granowskiego i Artura Kraszewskiego). Przy okazji przedstawiamy „w miarę aktualne” (sytuacja jest dynamiczna) topo Grześka Rettingera – w wersji papierowej dostępne w przewodniku „Jura Południowa” jego autorstwa – polecamy!

Wykonaliśmy także ścieżkę podejściową z zamontowaną poręczówką, namiastki platform asekuracyjnych oraz zlikwidowaliśmy jeden z podestów (tzw. podest socjalny, który okazał się mało przydatny – większość wspinaczy woli przebywać na zespole podestów asekuracyjnych u podnóża skały). Po wyjątkowo ciepłej zimie na Dużym Pochylcu jest sporo kruchej skały – prosimy, uważajcie w trakcie wspinania i asekurowania, zdecydowanie zalecamy używanie kasków.

Podobnie jak w latach uprzednich Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” finansować będzie utrzymanie i serwisowanie kabiny sanitarnej toi-toi, usytuowanej w pobliżu przystanku (auto)busowego, oraz regularnie wykaszać odrosty chwastów.

W ramach dobrych relacji i współpracy z Ojcowskim Parkiem Narodowym dokonaliśmy przeglądu stanu bezpieczeństwa okolic otworów jaskiń (Łokietka, Ciemnej, Krowiej) udostępnionych do ruchu turystycznego, oczyszczając je z luźnych kamieni.

Zapraszając na Pochylce, prosimy Was jednocześnie o utrzymanie „porządku w obrządku” oraz powściągliwość w głośnym wyrażaniu (zwłaszcza negatywnych) emocji podczas wspinaczki – skały znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych.

Drogi na Dużym Pochylcu:

 1. The Trooper VI.1
 2. Ma gira VI.4+
 3. projekt
 4. Filar Dużego Pochylca VI.3
 5. Karp i ja VI.3+
 6. Sen typa VI.4
 7. Magia zapasu VI+
 8. Ranny slalom VI.4+
 9. Jasna strona mocy VI.5+/6
 10. Mister Twister ok. VI.4+
 11. Leserówka VI.4
 12. Leserówka wprost VI.3+/4
 13. Żądza męskiego czynu V+
 14. Czyn taternicki VI
 15. Dogięcia zwierzęcia VI.3+
 16. projekt
 17. Ameba emocjonalna VI.2+

Radosnego, bezpiecznego wspinania!

Włodzimierz Porębski
IŚW „Nasze Skały”

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan