KRS 0000084062

Zakończenie letniej wyprawy unifikacyjnej PHZ na K2

26.07.2016

Załamanie pogody, zagrażające bezpieczeństwu uczestników letniej wyprawy unifikacyjnej programu Polski Himalaizm Zimowy na K2, to główna przyczyna zakończenia przez polską ekipę działalności górskiej na drugim szczycie świata. Po dziewięciu dniach bardzo trudnych warunków atmosferycznych, braku prognozowanego okna pogodowego i przejściu lawiny, która wywołała eksplozję 50 butli z tlenem oraz porwała 25 namiotów i depozyt lin poręczowych z obozu C3 na wysokości 7400 m, 23 lipca 2016 roku ekipa PHZ – podobnie, jak pozostałe, międzynarodowe składy – wróciła do bazy, gdzie podjęto decyzję o zakończeniu wyprawy.

obozk k2 13 lipca przed lawiną
Obóz K2 13 lipca przed lawiną

obozk k2 po lawinie 23 lipca Obóz K2 po lawinie 23 lipca

Jerzy Natkański, Piotr Tomala, Jarosław Botor, Marek Chmielarski i Paweł Michalski oraz wspinający się wspólnie z Polakami – Włoch Simone La Terra zamierzali dotrzeć na szczyt K2 żebrem Abruzzi. Trudne warunki pogodowe pokrzyżowały jednak plany himalaistów.

Niestety, jak się okazało, góra gór miała własny plan związany z naszym wejściem – tak konieczność powrotu do bazy skomentował Paweł Michalski.

– Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby pokonać wszelkie przeciwności i dotrzeć jak najwyżej. Po raz kolejny przekonaliśmy się jednak, że z pogodą nie można wygrać i, że to przede wszystkim warunki atmosferyczne determinują przebieg całej akcji. Nie zmienia to jednak faktu, że czujemy ogromny niedosyt, mimo absolutnego przekonania, że podczas każdej wyprawy priorytetem jest bezpieczeństwo jej uczestników. Stąd ostateczna decyzja o zakończeniu letniej próby wejścia na K2 – podkreśla Jerzy Natkański, kierownik wyprawy.

Letnia wyprawa na K2 – realizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 – odbywa się m.in. dzięki ofiarności darczyńców, którzy przekazywali środki na rzecz polskiej ekipy za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl.

– Zgodnie z pierwotnymi założeniami akcji #K2dlaPolaków, zbiórka funduszy na platformie Zrzutka.pl będzie kontynuowana do końca lipca, mimo zakończenia przez nas działalności górskiej na górze gór. To, że nie udało nam się wejść na szczyt z powodu niebezpiecznych dla życia i zdrowia warunków pogodowych nie oznacza zmniejszenia kosztów wyprawy, zwłaszcza, że cały czas docierają do nas sygnały o kolejnych wpłatach. Miłośnicy wspinaczki wysokogórskiej doskonale wiedzą, że w tym sporcie przede wszystkim możliwości finansowe pozwalają wyznaczać nowe cele i próby zdobywania kolejnych szczytów – dodaje Jerzy Natkański.

k2_fk

Dzięki wpłatom od osób prywatnych oraz firm i instytucji, ekipie PHZ udało się pozyskać w ciągu 2 miesięcy w ramach akcji crowdfundingowej ponad 56,5 tys. zł. Kwota ta, łącznie ze środkami pozyskanymi z PZA (dotacja z Ministerstwa Turystyki i Sportu), dotacją z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki – inicjatora i organizatora akcji #K2dlaPolakow i zbiórki na Zrzutka.pl oraz wkładem własnym himalaistów pozwoli na całościowe sfinansowanie letniej wyprawy na K2. Wkład Fundacji im. Kukuczki w finansowanie wyprawy był dominujący i obecnie jest ona wiodącym sponsorem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020.

K2 zimą

Zimą K2 było atakowane trzykrotnie, choć żadna z dotychczasowych ekip nie przekroczyła wysokości 8 000 m. Decyzja o zimowej wyprawie PHZ na K2 i tym samym podjęciu próby wejścia na drugi szczyt świata i jednocześnie ostatni z niezdobytych zimą ośmiotysięczników, zapadnie najpóźniej na początku września 2016 roku. Aktualnie trwają jeszcze rozmowy z potencjalnymi sponsorami.

***

Patronami medialnymi letniej akcji #K2dlaPolakow byli m.in.: Gazeta Wyborcza, Sport.pl, Off.sport.pl, Travel Channel, Superstacja, Magazyn Podróże, Magazyn Świat. Podróże. Kultura i PortalGorski.pl. Projekt medialnie wspierali również: Wspinanie.pl, Brytan.com.pl, Veturo.pl, GoryKsiazek.pl, Redbull.com, OnTheSummit.pl, W górach jest wszystko co kocham. Więcej informacji na: https://fundacjakukuczki.pl/ i profilu PHZ na FB

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan