KRS 0000084062

Tragedia na Shivling. Zmarł Grzegorz Kukurowski. Trwa akcja ratunkowa.

13.10.2016

Podczas wspinaczki na szczyt Shivling w Himalajach Gharwalu w Indiach zmarł Grzegorz Kukurowski. Trwa akcja ratunkowa mająca na celu udzielenie pomocy Łukaszowi Chrzanowskiemu. Oficjalny komunikat Polskiego Związku Alpinizmu:

W trakcie trwania akcji górskiej wyprawy PZA w składzie: Paweł Karczmarczyk – kierownik,

  1. Maciek Ciesielski
  2. Janusz Gołąb,
  3. Piotr Sułowski,
  4. Kacper Tekieli,
  5. Andrzej Życzkowski,
  6. Grzegorz Kukurowski,
  7. Łukasz Chrzanowski.

W dniu 10.10.2016 zespół Grzegorz Kukurowski – Łukasz Chrzanowski utknął w ścianie Shivlingu w partiach podszczytowych drogi czeskiej na wysokości 6300 m. W nocy Grzegorz Kukurowski stracił przytomność i, mimo podania odpowiednich leków, już jej nie odzyskał. Następnego dnia zmarł. Łukasz Chrzanowski zdecydował się wycofać ze ściany zjazdami.

Podpis: Zespół Kukurowski – Chrzanowski wspinał się na drodze czeskiej oznaczonej nr 6. W tej chwili Łukasz Chrzanowski jest w połowie bariery skalno-lodowej, czyli pomiędzy dużym śnieżnym polem a dolnymi śniegami.

Pozostali członkowie wyprawy bezzwłocznie opuścili bazę górną, gdzie przygotowywali się do wspinaczki innymi drogami na sąsiednich ścianach i dotarli do bazy głównej, aby zorganizować akcję ratunkową.

Dzięki pomocy Polskiego Konsulatu w Nowym Delhi w ratowniczą akcję helikopterową zaangażowała się policja indyjska. Wczoraj (tj. 12.10) w godzinach porannych helikopter zdołał zlokalizować Grzegorza Kukurowskiego i Łukasza Chrzanowskiego, jednak pilot po przeanalizowaniu panujących warunków nie podjął Łukasza ze ściany, twierdząc, że parametry nośne helikoptera nie pozwalają na zatrzymanie maszyny w wolnym zwisie na tej wysokości.

Również sprowadzony później helikopter Sił Powietrznych Indyjskiej Armii nie był zdolny do wykonania takiego zadania. Do bazy w charakterze wsparcia dotarło 4 ratowników indyjskich, którzy mają wspomóc akcję ratunkową.

Zespół Paweł Karczmarczyk, Kacper Tekieli i Maciej Ciesielski wraz z czterema ratownikami indyjskimi dotarli do bazy wysuniętej pod Shivlingiem i rozpoczęli zakładanie lin poręczowych na drodze zejścia Łukasza Chrzanowskiego. Wieczorem powinni dotrzeć do bariery skalno-lodowej rozpoczynającej pole śnieżne, na którym jest Łukasz. Łukasz Chrzanowski dotarł do połowy ogromnego pola śnieżnego i porusza się w dół. Z Łukaszem jest kontakt przez radiotelefon.

Dzisiaj rano helikopter Armii Indyjskiej z Januszem Gołąbem i Piotrem Sułowskim na pokładzie podjął kolejną próbę podjęcia Łukasza ze ściany. Nie powiodła się ani próba podjęcia Łukasza ze ściany ani zdesantowania Janusza i Piotra.

W tej sytuacji główne wysiłki ratujących są skoncentrowane na poręczowaniu drogi zejściowej. W akcji bardzo pomagają ratownicy indyjscy i helikopter, który transportuje sprzęt i ludzi pod ścianę.

Jesteśmy bardzo wdzięczni zarówno polskiemu konsulatowi w New Dehi, jak i indyjskim służbom; policji i wojska za zaangażowanie i pomoc w tej trudnej sytuacji.

Z uwagi na fakt, że kontakt z uczestnikami wyprawy jest ograniczony i dostępny jedynie przez ich telefon satelitarny, który jednocześnie służy do koordynowania akcji ratunkowej, prosimy o cierpliwość i oczekiwanie na następne komunikaty, które będą publikowane na stronie internetowej PZA.

Następny komunikat będzie dzisiaj (14.10.2016 r.) o godzinie 18.

Janusz Majer – przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA
Piotr Pustelnik – Prezes PZA

Grzegorz „Greg” Kukurkowski miał 40 lat, dokonał wielu wspinaczek w Alpach (rejony Mer de Glace, Valle Blanche, Argetiere), Dolomitach (rejon TreCime) i Tatrach Polskich i Słowackich latem i zimą. Uczestniczył w PolishLaylaPeakExpedition 2007 w Karakorum w Pakistanie, GBS Bank Nepal Expedition 2008 zakończonym pierwszym polskim wejściem na Nirekhę (6159 m) w Himalajach, GBS Bank HimalayaExpedition, której celem była Pumori (7161 m).

W styczniu 2009 roku został wyróżniony nagrodą specjalną przez Prezydenta Miasta Gorzowa za wybitne osiągnięcia we wspinaczce wysokogórskiej i promocję Gorzowa za granicą.

Autor drugiego polskiego zimowego przejścia drogi Vivagel na północnej 1000-metrowej ścianie Grande Rocheuse w Alpach Francuskich (luty 2011). Wiceprezes Speleoklubu Gawra w Gorzowie.

Źródło: wspinanie.pl

Wyprawana szczyt Shivling w Himalajach Gharwalu w Indiach odbywa się przy wsparciu finansowym Fundacji Kukuczki w ramach z Funduszu Zawady.

Zarząd o Rada Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego łączy się w smutku i bólu z bliskimi Grzegorza.

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan