KRS 0000084062

Łukasz Chrzanowski zginął na Shivling

17.10.2016

Podczas wspinaczki na szczyt Shivling w Himalajach Gharwalu w Indiach, mimo podjętej akcji ratunkowej, zginął dzisiaj Łukasz Chrzanowski, który po śmierci partnera, Grzegorza Krukowskiego, od 11 listopada samotnie schodził ścianą Shivling.

Oficjalny komunikat PZA:

Tuż przed godziną 14 Łukasz Chrzanowski w trakcie zejścia odpadł od ściany i po 200-300 m zsuwania się w lodowo-śnieżnym terenie wpadł do szczeliny. W momencie upadku zespół ratunkowy w składzie Paweł Karczmarczyk i Kacper Tekieli znajdował się ok 150 m od szczeliny.

Po dotarciu zespołu ratunkowego do miejsca upadku Łukasz wykazywał jeszcze oznaki życia, jednak wskutek poważnych obrażeń poniesionych w trakcie upadku, mimo podjętych działań reanimacyjnych, Łukasz Chrzanowski zmarł.


fot. www.gawra.org

Niestety mimo wielodniowej akcji, ofiarności członków wyprawy, pilotów i ratowników indyjskich przegraliśmy walkę o życie Łukasza.

W imieniu Polskiego Związku Alpinizmu składamy wyrazy współczucia dla Rodzin zmarłych Kolegów Grzegorza Kukurowskiego i Łukasza Chrzanowskiego.

W tej dramatycznej chwili chcielibyśmy ponownie podziękować polskiemu konsulatowi w New Delhi, jak i indyjskim służbom; policji i wojska, za zaangażowanie i pomoc w realizacji akcji ratunkowej.

Janusz Majer – przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA
Piotr Pustelnik – Prezes PZA

Zarząd i Rada Fundacji łączy się w smutku i bólu z bliskimi Łukasza.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan