KRS 0000084062

Warszawski Przegląd Filmów Górskich – spotkania na żywo i świetne filmy od 9 grudnia w kinie Luna

02.12.2016

Warszawski Przegląd Filmów Górskich – spotkania na żywo i świetne filmy od 9 grudnia w kinie Luna. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Kukuczki.

Warszawski Przegląd Filmów Górskich ze znanymi postaciami światka górskiego i podróżniczego oraz z części filmowej. W tym roku mamy zaszczyt gościć kilka znakomitych osobistości z zagranicy: Hiszpana Alexa Txikona i Pakistańczyka Muhammada Ali „Sadpara” – tegorocznych, pierwszych w historii zimowych zdobywców Nanga Parbat. Gościem specjalnym będzie John Porter  – świetny brytyjski alpinista starszego pokolenia, obecnie autor obsypanej nagrodami książki „Przeżyć dzień jak tygrys”, opisującej m.in. wspólne, ekstremalne wyprawy z Alexem MacIntyre’em oraz Wojtkiem Kurtyką.  Wśród polskich prelegentów m. in. Leszek Cichy i Piotr Korczak, którzy będą dyskutować o tym, czy legendarny brytyjski wspinacz George Mallory mógł stanąć na szczycie Everestu, oraz Bogumił Słama, który opowie o polskim środowisku wspinaczkowym w latach 70. i 80. z charakterystyczną dla siebie werwą i humorem.

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie opowieść poświęcona legendarnemu inicjatorowi zimowego himalaizmu – Andrzejowi Zawadzie, a wezmą w nim udział uczestnicy kolejnych wypraw Lidera. Nie można też zapomnieć o Paniach, które w tym roku reprezentowane są przez Annę Czerwińską, Annę Okopińską, Monikę Witkowską (zdobywczynię w tym roku Korony Ziemi), Monikę Rogozińską i Miłkę Raulin.

Równie ciekawie zapowiada się część filmowa. Niewątpliwym wydarzeniem będzie pokaz Reel Rock Tour 11 – kolejnej odsłony słynnego amerykańskiego cyklu o najlepszych wspinaczach skalnych, pełnego dobrego humoru, ale i refleksji. Warto też zwrócić uwagę na przepiękny film Splitting Distance – the Descent into a Raging Volcano, opowiadający o zejściu do krateru wulkanicznego z wrzącą lawą na dnie. Równie interesująco zapowiada się produkcja Pavlo Barabasza Pod ciężarem wolności o dźwigających niewyobrażalne wręcz ładunki tragarzach, którzy od lat zaopatrują schroniska w słowackich Tatrach. Zobaczymy również cenione polskie produkcje: m.in. Alpine Wall Tour o wspinaczkowych dokonaniach Łukasza Dudka i Jacka Matuszka, Śnieżna Pantera – jeden z odcinków z udziałem naszego wybitnego skialpinisty  Andrzeja Bargiela (przygotowywany dla kanału Discovery), Kanczendzonga – z wyprawy Adama Bieleckiego i Denisa Urubki na ten szczyt, czy też coś z archiwaliów – fragmenty filmu z pierwszej polskiej wyprawy w Karakorum na Malubiting pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego.

Jak zwykle przeglądowi towarzyszy stoisko z wydawnictwami górskimi, a także wyjątkowo w tym roku punkt badający wiek serca. Tradycyjnie już będzie można zakupić koszulki Fundacji Kukuczki.

Więcej informacji na stronie:

www.annapurna-info.pl

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan