KRS 0000084062

4 lata temu na stoku Broad Peak zginęli Maciej Berbeka i Tomek Kowalski. Pamiętamy

06.03.2017

5 marca 2013 r. Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski, Artur Małek dokonali pierwszego zimowego wejścia na szczyt Broad Peak 8 047 m.

Trzy dni po historycznym zdobyciu szczytu, oczekiwaniu na powrót do bazy 2 zaginionych himalaistów, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zostali uznani za zmarłych. Tragedia na Broad Peaku wywołała dyskusję nt. Przyczyn dramatu. W sierpniu 2013 roku Polski Związek Alpinizmu opublikował RAPORT Zespołu ds. Zbadania okoliczności i przyczyn wypadku podczas zimowej wyprawy na Broad Peak 2013 r. https://pza.org.pl/download/2117948.pdf.

W odpowiedzi na lawinę pytań o możliwość udzielenia pomocy bliskim tragicznie zmarłych himalaistów na stokach Broad Peak, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki uruchomiła zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc najbliższym Macieja Berbeki. Zebrane pieniądze zostały przekazane bezpośrednio wdowie po naszym himalaiście oraz synom.

Wpłat dla rodzin tragicznie zmarłego Macieja Berbeki wciąż można dokonać w nast. sposób: fundacjakukuczki.pl/2013/03/14/pomoc-rodzinie-macka-berbeki

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im Jerzego Kukuczki powstała aby nieść pomoc poszkodowanym w górach ale również aby wspierać osoby bliskie tych, którzy w górach zostali na zawsze. W imieniu rodziny Macieja – dziękujemy za okazane wsparcie i pomoc.


Maciej Berbeka PK

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan