KRS 0000084062

Trwa letnia wyprawa PZA na K2

04.07.2017

Od 22 czerwca 2017 roku grupa polskich himalaistów, z Jerzym Natkańskim na czele, uczestniczy w letniej wyprawie przygotowawczej na K2, której partnerem jest LOTTO oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Celem wyprawy jest wejście na drugi szczyt świata o wysokości 8611m n.p.m. i jednocześnie jak najlepsze przygotowanie – m.in. pod względem wyboru trasy – do zimowego szturmu na K2. Ekspedycja stanowi bowiem jeden z punktów programu Polski Himalaizm Zimowy im. A. Hajzera (PHZ), realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu (PZA), którego partnerem jest również marka LOTTO.

lotto

Ekipa rozpoczęła już tygodniową karawanę do bazy pod K2. Start działalności górskiej jest zaplanowany na 5 lipca 2017. Tym razem Polacy będą atakować górę południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Powrót himalaistów do Polski planowany jest na pierwszą połowę sierpnia 2017 roku.

WYPRAWA PRZYGOTOWAWCZA NA K2 – LATO 2017

HARMONOGRAM WYPRAWY

TRASA LETNIEJ WYPRAWY NA K2

Droga Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski a Żebrem Abruzzi – którym polscy himalaiści próbowali wchodzić latem 2016 roku – i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką.

Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 /5900m/, obóz 2 /6350m/ i obóz 3 /7000m/, aż do obozu IV, który został zaplanowany na tzw. ‘Ramieniu’ /8000m/, skąd nastąpi atak na szczyt.

#K2dlaPolaków 2017

ZESPÓŁ

Letnia wyprawa na K2 realizowana będzie pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Wszyscy himalaiści biorący udział w ekspedycji są członkami kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu na rok 2017.

Jerzy NatkańskiJerzy Natkański – Klub Wysokogórski Warszawa. Wszedł na Gasherbrum II (1997 r.) i Broad Peak (2007 r.). Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie, m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat /kierowanej przez Andrzeja Zawadę/, zimowej na Makalu (2000/2001) i zimowej Netia-K2 (2002/2003). Razem z Dariuszem Załuskimdokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013), Broad Peak Middle (2014) i na K2 drogą Abruzzi (2016).

Janusz GołąbJanusz Gołąb – Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1985 roku. Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Na jego koncie nie brakuje też ekstremalnych wspinaczek na Alasce i Grenlandii. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów Janusza Gołębia było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. W 2012 roku – w duecie z Adamem Bieleckim – dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I, a latem 2014 roku – wspólnie z Marcinem Kaczkanem – zdobył K2!

Krzysztof WraniczKrzysztof Wranicz – Klub Wysokogórski Zakopane. Lekarz TOPR. Wspinał się w Alpach, Andach, górach Nowej Zelandii, w Ladakhu i Kashmirze. Uczestnik, jako płetwonurek i lekarz, wyprawy nurkowej w kraterze Nevado Tres Cruces /5906m/ w Andach w 2014 roku. Podczas letniej wyprawy na K2 latem 2017 roku będzie pełnił funkcję lekarza. Mieszka w Zakopanem.

Dariusz ZałuskiDariusz Załuski – Klub Wysokogórski W Warszawa. Wszedł na: K2, dwukrotnie na Mt. Everest, Lhotse, dwukrotnie na Gasherbrum II, Cho Oyu. Uczestniczył w siedmiu wyprawach zimowych: K2, Makalu, 2 razy na Nanga Parbat i na Shisha Pangmę, Gasherbrum I. Dokonał pierwszego wejścia na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Jest filmowcem, autorem filmów górskich, nagradzanych na cenionych festiwalach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mieszka w Warszawie.

Zobacz tutaj, co o zdobyciu K2 zimą mówią: Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki oraz Jerzy Natkański.

Więcej informacji na: https://polskihimalaizmzimowy.com, https://www.fundacjakukuczki.pl, Polski Himalaizm Zimowy na FB oraz na profilu Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki na Facebooku.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan