KRS 0000084062

XII Spotkania Górskie „Lawiny” w Rudzie Śląskiej

10.11.2017

Piotr Pustelnik i Kinga Ociepka – Grzegulska będą gośćmi XII Spotkań Górskich „Lawiny” w Rudzie Śląskiej. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy takiego kalibru jak obsypany nagrodami na festiwalach górskich całego świata „Valley Uprising”, czy mająca niedawno swoją premierę „Mama”, a także wysłuchać relacji z wyjazdów w Kaukaz, Pamir, Himalaje, na Islandię, Kilimandżaro i w góry Bałkanów. W programie znajdą się ponadto warsztaty wspinaczkowe, zajęcia z turystyki narciarskiej, konkurs fotograficzny oraz muzyczne after party. Impreza tradycyjnie odbywać się będzie w przedostatni weekend listopada (17-19.11) i tradycyjnie również wstęp na nią będzie całkowicie bezpłatny.

Lawiny 2017

Pierwszy dzień „Lawin” (17.11) rozpoczną warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych, które odbędą się w szkole wspinaczkowej Haliny i Jacka Czechów. To propozycja dla tych, którzy ze wspinaczką nie mieli do tej pory zbyt wiele wspólnego, a chcieliby się dowiedzieć jak zrobić pierwsze kroki w tej dyscyplinie.

Tego samego dnia wieczorem w kinie „Patria” – w ramach bloku filmu górskiego – zobaczyć będzie można film Pavla Barabasa „Życie dla pasji”, przypominający postać legendarnego taternika – poety Wiesława Stanisławskiego oraz kultowy dokument „Valley Uprising”, pokazujący historię wspinaczki w amerykańskich Yosemitach.

Na „otwarcie” soboty (18.11) organizatorzy zaproponowali zajęcia praktyczne – warsztaty wspinaczkowe dla dzieci prowadzone przez instruktorów z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” oraz warsztaty z turystyki narciarskiej pod okiem ekipy ze sklepu Tuttu. Sobotnie popołudnie upłynie pod znakiem odbywających się w Sali Miejskiego Centrum Kultury prelekcji i prezentacji. Ich kulminacją będzie pokaz filmu „Mama”, po którym odbędzie się spotkanie z jego bohaterką, Kingą Ociepką – Grzegulską, jedną z najbardziej utytułowanych polskich wspinaczek, która karierę sportową łączy z wychowywaniem dwójki małych dzieci.

W trzeci dzień „Lawin” (19.11) zaplanowano pokazy filmów, prezentacje i rozstrzygnięcie konkursu fotografii górskiej (nagrody powędrują do autorów trzech zdjęć wskazanych przez jury, laureata nagrody publiczności oraz laureata nagrody sponsora, firmy HiMountain). Na zakończenie festiwalu odbędzie się spotkanie z Piotrem Pustelnikiem. Trzeci (i ostatni jak do tej pory) Polak, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników Himalajów i Karakorum opowiadał będzie nie tylko o wyprawach w najwyższe góry świata, ale też o życiu „po Koronie”.

– Przed rokiem sporo miejsca poświęciliśmy postaci Jerzego Kukuczki, wcześniej gościem ‘Lawin” był Krzysztof Wielicki, więc zaproszenie Piotra Pustelnika było dla nas oczywistą oczywistością. Zwłaszcza, że w tym roku ukazała się jego książkowa autobiografia – podkreśla Michał Wroński, koordynator programu „Lawin”.

Organizatorem „Lawin” jest Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które od kilkunastu już lat zajmuje się animowaniem wydarzeń kulturalnych na terenie Rudy Śląskiej. Prowadzi m.in. Dom Kultury oraz Dyskusyjny Klub Filmowy.

– „Lawiny” to obecnie nasze największe przedsięwzięcie, mające swoją wierną publiczność w całym regionie. Goście doceniają panującą u nas swobodną atmosferę i oczywiście to, że cała impreza jest dla nich bezpłatna. Dla nas jako organizatorów to spore wyzwanie, stąd też cieszymy się, że od tylu już lat udaje się nam nieprzerwanie organizować ten festiwal – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Stowarzyszenia.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan