KRS 0000084062

Zimowa, Narodowa Wyprawa „K2 dla Polaków” wyleciała do Pakistanu.

30.12.2017

29 grudnia 2017 ruszyła Zimowa, Narodowa Wyprawa „K2 dla Polaków”, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Jej celem jest pierwsze w historii świata zimowe wejście na szczyt K2 (8 611 m n. p. m.) znajdujący się w paśmie górskim Karakorum, w Pakistanie. Partnerem Strategicznym wyprawy jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Ekspedycja wyleciała z Warszawy do Islamabadu, skąd ruszy dalej w stronę gór Karakorum. Zimowa Wyprawa na K2 jest jedną z najważniejszych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski, dającą szansę Polakom na wspaniałe osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu.

Trzynaście szczytów ośmiotysięcznych Ziemi zostało już zdobytych zimą.
Na dziewięć z nich pierwszego zimowego wejścia dokonali Polacy, dziesiąty zdobył zespół polsko-włoski. Himalaizm zimowy jest polską specjalnością. Osiągnięcia Polaków, których ochrzczono mianem „Lodowych Wojowników” są powszechnie znane i komentowane na świecie.

To czwarta zimowa próba zdobycia tej góry. W 1987/1988 roku góra była atakowana przez międzynarodową wyprawę Andrzeja Zawady, w 2003 roku przez wyprawę Krzysztofa Wielickiego i w 2012 roku przez wyprawę rosyjską. Żadna z ekspedycji nie przekroczyła progu 7 650 m n. p. m.

W skład wyprawy, kierowanej przez Krzysztofa Wielickiego wchodzą: Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Adam Bielecki, Rafał Fronia, Marek Chmielarski, Jarosław Botor (ratownik medyczny), Dariusz Załuski (filmowiec), Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala, Maciej Bedrejczuk, Denis Urubko oraz Piotr Snopczyński (kierownik bazy).

„To niezwykły moment. Za chwilę ruszymy w dobrze nam znaną drogę, prowadzącą do góry, która jeszcze nikogo nie wpuściła zimą. Chcemy to zmienić. K2 zimą to zwieńczenie marzeń o zimowym himalaizmie.” – powiedział podczas konferencji prasowej przed odlotem Krzysztof Wielicki.

Harmonogram pierwszych dni wyprawy przewiduje dotarcie do Skardu (jeśli pogoda pozwoli samolotem), następnie przejazd do Askole (jeepami) a stamtąd ok. 100 kilometrów karawany przez lodowiec Baltoro. Wyprawie – w początkowej fazie – towarzyszyć będzie karawana ponad 100 tragarzy, którzy pomogą przetransportować wszystkie, niezbędne rzeczy do zbudowania bazy pod K2, która będzie musiała wytrzymać około 3 miesięcy zimowych warunków.

Informacje w wyprawy będzie można śledzić na FB: https://www.facebook.com/Polski-Himalaizm-Zimowy-2016-2020-im-Artura-Hajzera-161618080550304/

oraz na www.polskihimalaizmzimowy.com

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan