KRS 0000084062

KFG – dla wytrawnych

08.10.2018

Miłośnicy i pasjonaci gór, alpiniści, wspinacze górscy, skałkowi, sportowi. Boulderowcy, panelowcy, łojanci. Górołazi i grotołazi. Zbliża się nasze święto! KFG: górskie podsumowanie roku, okazja do wymiany doświadczeń, spotkania w gronie znajomych oraz poznania ludzi, którzy wyznaczają dzisiaj nowe standardy alpinizmu i wspinania sportowego lub na stałe zapisali się w jego historii. KFG to również dobry moment dla poszukiwań – inspirację odnajdziemy w światowej klasy filmach i literaturze górskiej. Wszystko wskazuje na to, że 28 listopada spotkamy się po raz kolejny, a Krakowski Festiwal Górski będzie trwał po raz pierwszy w historii aż 5 dni!

***

Kwintesencją KFG jest jego specjalistyczny charakter. Organizatorzy dokładają wszelki starań, aby zapewnić swojej publiczności jak największą ilość prelekcji, filmów oraz warsztatów niosących ze sobą ważne i merytorycznie wartościowe treści. To właśnie wyjątkowe skupienie i dbałość o zdecydowaną selekcję tematów poruszanych na Festiwalu, sprawia, że KFG z roku na rok odwiedza coraz szersza rzesza pasjonatów wszelkich odmian alpinizmu. Co warte podkreślenie, ten wysoki poziom merytoryczny od wielu lat idzie w parze z pięknym uniwersalnym przekazem jaki płynie z większości festiwalowych prelekcji – góry uwznioślają, inspirują, hartują i uczą pokory. To właśnie w obliczu pięknej natury ludzie i sportowcy realizują swoje pasje, od kontemplacji przyrody i górskiego krajobrazu, po najwyższej klasy wyczyny sportowe. Na KFG każdy może odczuć wyjątkową rolę gór, jaką od zarania dziejów odgrywają w naszej cywilizacji.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie organizatorzy zdecydowali się rozbudować Festiwal i zmodyfikować nieco jego formułę. KFG w tym roku rozpocznie się wcześniej – już w środę 28 listopada – a zakończy w niedzielę, 2 grudnia. To 5 dni górskiej przygody w centrum Krakowa. Główną areną tegorocznej edycji jest tradycyjnie Uniwersytet Ekonomiczny, jednak ważne festiwalowe wydarzenia rozegrają się również w krakowskich kinach.

Goście

Dani Arnold, Fred Degoulet, Piotrek Schab, Adam Bielecki, Aleksandra Rudzińska…. to tylko kilka spośród nazwisk osób podnoszących nieustannie poprzeczkę ludzkich możliwości na dzisiejszej scenie alpinistycznej i sportowej – osób, które chętnie podzielą się z publicznością swoimi przeżyciami z minionego roku. Na festiwalu nie zabraknie również postaci legendarnych – do takich bez wątpienia należy świetny angielski wspinacz Jerry Moffatt, jedna z najważniejszych postaci w historii wspinania skalnego i sportowego. To oczywiście tylko niektóre nazwiska z długiej listy naszych gości – wszak sezon jeszcze trwa!

Filmy

Międzynarodowy Konkurs Filmowy to również stały stały element festiwalu. Górskie historie zapisane na taśmie filmowej oceniać będzie jak co roku grono profesjonalistów, a sam przegląd skrupulatnie wyselekcjonowanych filmów będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z owocami rozwijającej się prężnie, górskiej kinematografii. Na ekranach Krakowskiego Festiwalu Górskiego zobaczymy między innymi: obsypane nagrodami obrazy, tegoroczne hity, nie zabraknie też wielkich premier!

Nie tylko dla specjalistów

Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Górskiego, świadomi współczesnych trendów oraz ewoluujących zainteresowań górskiego widza, z roku na rok starają się urozmaicić swój program o pozycje mniej specjalistyczne. Na tegorocznej liście dodatkowych atrakcji znajdziemy zawody w trail runningu, klub kulturalny, warsztaty fotograficzne, rozbudowane spotkania z autorami książek górskich. KFG odwiedzą również goście wiodący prym w innych niż alpinizm dziedzinach, jak choćby ratownicy TOPR, eksperci z TPN, biegacze górscy, skitourowcy, podróżnicy, a nawet prawnicy… specjalizujący się prawnych zagadnieniach związanych z górami.

Niespodzianki

Szczegółowy program tegorocznej edycji KFG pozostaje na razie tajemnicą. Z docierających do nas nieoficjalnych informacji wynika jednak, że organizatorzy szykują szereg niespodzianek – mówi się o nowych konkursach, nagrodach, pokazach kinowych, eksperckich kursach oraz dodatkowych atrakcjach dla dzieci, które w tym roku mają urozmaicić Festiwal.

Z pewnością wkrótce pojawi się więcej szczegółowych informacji dotyczących Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Kolejno odkrywać będziemy atrakcje i niespodzianki przygotowane w tym roku przez organizatorów. Jednak jedno wiemy już teraz: datę 28 listopada – 2 grudnia warto wpisać do kalendarza już dzisiaj.

Informacje dotyczące Krakowskiego Festiwalu Górskiego będą pojawiały się również na stronie internetowej (https://kfg.pl/) oraz facebookowym profilu (https://web.facebook.com/FestiwalGorski/) wydarzenia.

Z materiałów prasowych Krakowskiego Festiwalu Górskiego

plakat KFG

Spotkanie z himalaistami podczas zeszłorocznego KFG (fot_Adam Kokot-KFG)Spotkanie z himalaistami podczas zeszłorocznego KFG (fot_Adam Kokot-KFG)

Razem - w strefie relaksu (fot_Adam Kokot-KFG)
Razem – w strefie relaksu (fot_Adam Kokot-KFG)

KFG to okazja do spotkania swoich idoli (fot_Adam Kokot-KFG)
KFG to okazja do spotkania swoich idolów (fot_Adam Kokot-KFG)

Wyjątkowa publiczność KFG (fot_ Adam Kokot-KFG)Wyjątkowa publiczność KFG (fot_ Adam Kokot-KFG)

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan