KRS 0000084062

Krakowska Nagroda Górska i Wspinaczkowa – po raz pierwszy w historii

26.11.2018

Krakowski Festiwal Górski co roku przyciąga rzeszę wspinaczy, alpinistów, trekkersów, skitourowców, biegaczy górskich, grotołazów – jednym słowem ludzi, którzy najlepiej czują się w górach. Dlaczego więc tak licznie odwiedzają centrum zatłoczonej aglomeracji? Dlatego, że Kraków to miasto od lat wyjątkowo silnie związane ze środowiskiem alpinistycznym – z racji historii i położenia, a KFG to jedna z nielicznych okazji, by spotkać się i porozmawiać o swoich przygodach, obejrzeć inspirujące filmy oraz posłuchać wybitnych sportowców, którzy opowiadają o przeżyciach, przygodach i sukcesach z minionego sezonu.

Droga do tych wspinaczkowych sukcesów to nierzadko ciężki, mozolny trening, a także ból i wyrzeczenia. Przy tym determinacja i upór. Ambicja, odwaga i podążanie za niemożliwym. Ale tak właśnie osiąga się życiowe cele i tak powstają przełomowe przejścia, o których pamiętamy przez lata.

Postanowiliśmy wyrazić szacunek dla tych, którzy mają wizję i nie boją się jej realizować. A przy okazji robią fenomenalne rzeczy – takie, które nierzadko zostawiają trwały ślad w historii wspinania. Nagrody mają być wyróżnieniem i przed wszystkim docenieniem wybitnych sportowców. Chcielibyśmy – organizatorzy festiwalu i redakcja wspinanie.pl – w ten sposób podkreślać to, co we wspinaniu pozytywne, inspirujące i twórcze. Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim wręczymy trzy nagrody:

Już teraz możemy zdradzić, że Krakow Climbing Award – Life Achievement trafi do naszego tegorocznego gościa Jerry’ego Moffatta. Brytyjczyk był nie tylko jednym z liderów wspinania lat. 80 i 90. XX w., był także wspinaczem niesamowicie ambitnym i zdeterminowanym, wspinaczkowym freakem – w pozytywnym tego słowa znaczeniu, tytanem treningu, marzącym o łamaniu barier i podbijaniu świata. Lista dokonać Brytyjczyka dowodzi, że wybór takiej drogi życiowej był strzałem w dziesiątkę. Sylwetkę Jerry’ego Moffatta przedstawiamy TUTAJ.

Na nagrodę składa się statuetka, zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Jacka Dudka oraz czek na kwotę 4000 zł! Głównym partnerem nagrody jest Miasto Kraków – Miasto Gospodarz KFG. Nagrodę wsparł również główny sponsor festiwalu – PZU.

Kto otrzyma pozostałe dwa wyróżnienia? O tym dowiecie się już podczas 16. KFG, w dniach 28 listopada – 2 grudnia. Ceremonia wręczenia zaplanowana jest na sobotni wieczór, 1 grudnia, a uczestniczyć w niej będą m.in. Krzysztof Wielicki oraz Piotr i Adam Pustelnik. Zapraszamy!

Krakowski Festiwal Górski

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan