KRS 0000084062

Rusza polska wyprawa na Gasherbrum VI – niezdobyty szczyt w Pakistanie

30.06.2019

Celem wyprawy, która już 1 lipca wyruszy do Pakistanu jest pierwsze wejście na szczyt Gasherbrum VI (6 997 m, wg innych źródeł 7 003 m ) w Karakorum. Wg opinii specjalistów m. in. Janusza Majera szczyt ten nie ma jeszcze pierwszych zdobywców. Wyprawa będzie działała od strony południowej – z bazy głównej pod masywem Gasherbrumów.

Uczestnicy wyprawy:

Jerzy Natkański – kierownik wyprawy, wszedł na dwa 8 – tysięczniki: Gasherbrum II i Broad Peak, uczestnik zimowych wypraw na K-2, Makalu i Nanga Parbat, wielokrotny kierownik wypraw, unifikacji i obozów szkoleniowo-unifikacyjnych programu „Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera”.

Jacek Paweł Czech – kierownik sportowy wyprawy, uczestnik wypraw letnich i zimowych na 8 – tysięczniki. Wspinacz wielkościanowy w Alpach i Andach. Zdobywca m.in.: Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses, Piz Badile, Artensonraju, Cerro Arenas, Ojos del Salado. Instruktor alpinizmu PZA, ratownik TOPR. Jest w szerokim składzie programu „Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera”.

Jarosław Botor – uczestnik wypraw na 8 – tysięczniki w tym letniej i zimowej wyprawy na K-2. Wspinał się wielkościanowo w Alpach i Andach. Zdobywca m.in.: Matterhorn, Piz Badile, Artensonraju, Ojos del Salado, Alpamayo, Ama Dablam, Aconcagua. Instruktor ratownictwa GOPR, były ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dominik Malirz – wszedł na Pik Komunizma, Chan Tengri, uczestnik wielu wypraw na 7-tysięczniki m.in. Pik Korżeniewskiej. Jest w szerokim składzie programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Celem rezerwowym wyprawy jest Laila Peak, ewentualne – niezdobyty Bondit Peak w dolinie Hushe.

Widok na GVI z bazy pod Gasherbrumami: foto Jacek Paweł Czech

Organizator wyprawy: Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego m. Jerzego Kukuczki.
Partnerzy: Forma na Szczyt, This -1, Energizer.

Wyprawa jest współfinansowana z Funduszu im. Andrzeja Zawady. Fundusz powstał w celu wspierania wybitnych projektów alpinistycznych w górach wysokich, planowanych przez wspinaczy. Powstał z inicjatywy Pani Anny Milewskiej-Zawady, środki tworzące obecnie fundusz założycielski pochodzą z oszczędności Państwa Zawadów. Ideą przedsięwzięcia jest upamiętnienie Andrzeja Zawady, pioniera i czołowego animatora polskiego himalaizmu zimowego, oraz pomoc dla dobrze rokujących, młodych wspinaczy wysokogórskich. Coroczne dotacje z Funduszu przyznawane są w drodze konkursu. Więcej o Funduszu im. Andrzeja Zawady i zasadach przyznawania grantów: https://fundacjakukuczki.pl/fundusz-im-andrzeja-zawady

Kontakt dla mediów: Patrycja Konopka biuro@fundacjakukuczki.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan