KRS 0000084062

POMNIK JERZEGO KUKUCZKI STANĄŁ W ISTEBNEJ

25.11.2019

Pomnik Jerzego Kukuczki, który 30 lat temu zginął na ośmiotysięczniku Lhotse, odsłoniła 22 listopada w centrum Istebnej jego żona. Składa się z obelisku wzniesionego z kamienia pochodzącego z beskidzkich lasów, ofiarowanego przez Nadleśnictwo Wisła. Na nim umieszczona została tablica z twarzą wybitnego himalaisty na tle Lhotse, a także rozerwana lina oraz daty: urodzin – 1948 i tragicznej śmierci – 1989.

„Jerzy nie ma grobu. Jego naturalny grób jest tam, wysoko, w Himalajach. Tam, wśród lodu i skał, spoczywa. Dla rodziny ważne jest miejsce, żeby móc złożyć kwiaty i zapalić znicz, pomodlić się. W okrągłe rocznice wyjeżdżałam do Nepalu, gdzie koledzy wybudowali dla Jerzego czorten. To jednak podróż daleka. W tym roku wybrałam się tam chyba po raz ostatni; żeby się z nim już pożegnać. Pomyślałam jednak, że może dobrze byłoby przenieść cząstkę tamtego pomnika tu, do Istebnej. Dziękuję ci Istebno za wszystko, co zrobiłaś dla Jurka” – powiedziała podczas uroczystości wzruszona Cecylia Kukuczka, która wraz z wójtem gminy Istebna Łucją Michałek i starostą cieszyńskim Mieczysławem Szczurkiem dokonali przecięcia biało-czerwonej wstęgi.

Pomnik, według koncepcji Cecylii Kukuczki, zaprojektował Michał Legierski, a wykonawcami byli artysta Sebastian Suszka-Kamiński i kamieniarz Józef Kukuczka.

Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w sali budynku dawnego gimnazjum w Istebnej – obecnie szkoły podstawowej. Uczniowie klas VIII zaprezentowali spektakl „Człowiek wieczystej drogi” w reżyserii Cecylii Suszki z muzyką Beaty Kawulok i scenografią Renaty Gorzołki. Wydarzenie uświetnił występ kapeli Polania, a także projekcja filmu „Lhotse – rozgrywka pokerowa” w reżyserii Wojciecha Kukuczki, syna Jerzego.

Statuetkami Lhotse 2019, które wykonał Tomasz Perek, w podziękowaniu za popularyzację dokonań Jerzego Kukuczki oraz podtrzymywanie pamięci o nim, zarząd klubu Polskie Himalaje uhonorował: Cecylię Kukuczkę, Anetę Legierską i Tadeusza Papierzyńskiego.

„Siedem lat po tragicznej śmierci Jurka na południowej ścianie Lhotse, w 1996 roku w domu na Wilczym, pani Cecylia urządziła kameralne miejsce poświęcone jego osobie. Od ponad 20 lat opowiada tam jego himalajską historię i pokazuje pamiątki po Jerzym Kukuczce” – powiedziała kierownik Promocji i Informacji Turystycznej Aneta Legierska, która wraz z Tadeuszem Papierzyńskim doszła do czortenu Kukuczki w Himalajach.

Cecylia Kukuczka przyznała, że tuż po śmierci męża nie miała zamiaru robić takiej izby, bo zbyt mocno i głęboko przeżyła jego utratę.

„Nigdy nie sądziłam, że stworzę takie miejsce. Po śmierci Jurka do Istebnej przychodziło wiele osób, które zaglądały przez płot i robiły zdjęcia naszego domu. Wypytywali, czy można obejrzeć pamiątki po nim. Zastanawiali się, czemu nigdzie nie ma miejsca poświęconego Jurkowi. Przychodzili do mnie i prosili, by stworzyć miejsce, gdzie będzie można dowiedzieć się coś więcej o osiągnięciach Jurka. Po siedmiu latach od jego śmierci w końcu przełamałam się i stwierdziłam, że chyba trzeba będzie coś zrobić” – wspominała.

Dodała, że w izbie ma swoje ulubione zdjęcie męża. „Jerzy jest w Tatrach, siedzi w ścianie opatulony w kurtkę puchową i widać to jego zmęczenie po jakimś wielkim trudzie. Troszeczkę ma taką smutną minę, jest zmęczony, ale widać, że jest szczęśliwy”.

Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach. Jako drugi człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Rozpoczął tę drogę od Lhotse w 1979 roku, a zakończył osiem lat później wchodząc na Sziszapangmę.

W Istebnej zainaugurowano symbolicznie pierwszy w Polsce cykl biegów pod nazwą Korona Himalajów i Karakorum, który zaplanowany został na lata 2020-2022 na dystansie 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie (Kukuczka uhonorowany został przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski najwyższym odznaczeniem – Orderem Olimpijskim). Zawody, organizowane pod patronatem Fundacji Kukuczki, mają upamiętniać największe osiągnięcia polskich wspinaczy oraz tych, którzy na zawsze zostali na 14 ośmiotysięcznikach. Cykl (także w formule nordic walking) rozpocznie się 22 kwietnia 2020 roku, a zakończy w maju 2022, w 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz. Rejestracja odbywa się poprzez portal datasport.pl.

Cecylia Kukuczka z synem Wojciechem
Foto: Cecylia Kukuczka z synem Wojciechem.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan