KRS 0000084062

Polacy ruszą na Mitre Peak – w planach pierwsza w historii Karakorum zimowa wspinaczka wielkościanowa!

21.01.2020

Startuje pierwsza tegoroczna ekspedycja górska Fundacji Kukuczki

Już za miesiąc, dokładnie 21 lutego 2020 roku, ekipa polskich himalaistów ruszy – z ramienia Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki – do Pakistanu, by zdobyć zimą szczyt Mitre Peak w Karakorum. O ile 6-tysięcznik może nie budzić większych emocji, o tyle pora roku i plan jego zdobycia stanowią mocne sportowe wyzwanie. Wśród uczestników nie zabraknie oczywiście doświadczonych eksploratorów gór wysokich, a przy tym pasjonatów himalaizmu zimowego, czyli nazwisk, które mogą wróżyć Polsce kolejny wspinaczkowy sukces.

Wszystko stanie się możliwe, jeżeli Fundacji Kukuczki uda się zdobyć dodatkowe środki finansowe na to sportowe, dobrze rokujące przedsięwzięcie, na które ogłoszono już ogólnopolską zrzutkę: https://zrzutka.pl/fk-mitrepeak2020.

Celem głównym wyprawy organizowanej przez Fundację Kukuczki – zaplanowanej od 21 lutego do 22 marca 2020 – jest Mitre Peak (6025 m n.p.m.), szczyt zlokalizowany w Karakorum w rejonie Baltoro Muztagh w Pakistanie.

Mitre Peak

Największym wyzwaniem stojącym przed polską ekipą akredytowaną przez Fundację Kukuczki, jest pierwsze zimowe wejście wielkościanowe w Karakorum, realizowane jednocześnie nową drogą. Dotychczas odnotowano tylko jedno wejście letnie na ten szczyt tzw. drogą Ghirardini, która jest planowana przez Polaków jako droga zejścia. Wyprawa będzie ponadto prowadzona bez obozów i poręczowania.

Z kolei celem rezerwowym wyprawy jest pierwsze wejście na szczyty Twins (6882 m n.p.m. i 6446 m n.p.m.) Twins to niezdobyte dotąd boczne wierzchołki Gasherbruma VII, zwane też Gasherbrumem VIII.

Zespół wyprawowy tworzą:

Jerzy Natkański – kierownik organizacyjny wyprawy. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie,
w tym m.in. wypraw zimowych na: Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/2001) czy Netia-K2 (2002/2003). Wszedł na Gasherbrum II (1997) i Broad Peak (2007). Z Dariuszem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum.

Janusz Gołąb – kierownik sportowy wyprawy. Członek legendarnego tzw. „Dream team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. W 2012 roku – razem z Adamem Bieleckim – dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I, a latem 2014 roku – wspólnie z Marcinem Kaczkanem – zdobył K2!

Jacek Czech – uczestnik wypraw na 8-tysięczniki i wspinacz wielkościanowy w Alpach i Andach; Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses, Piz Badile, Artensonraju, Cerro Arenas, Ojos del Salado i wiele innych. Instruktor alpinizmu PZA, ratownik TOPR, uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy im.Artura Hajzera 2016-2020.

Filip Babicz /dołączy do ekipy po zakończeniu udziału w wyprawie unifikacyjnej PHZ na Batura Sar (7795 m n.p.m.) w Karakorum/ – wieloletni reprezentant Polski, a potem Włoch, w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej. Jedyny wspinacz z kompletem polskich drytoolowych ekstremów, pokonanych w stylu DTS. Członek Wysokogórskiej Kadry Narodowej PZA w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Dominik Malirz – 28-letni członek KW Katowice. Uczestnik wypraw w góry Pamiru, Tien Szan oraz Karakorum, których celem był niezdobyty Gasherbrum VI oraz Leila Peak. Wszedł na Pik Komunizma (7495 m n.p.m.) przez pik Duszanbe, na Chan Tengri 7010 m n.p.m. czy Pik Korżeniewskiej. Należy do szerokiego składu programu PHZ im. Artura Hajzera.

Jerzy Natkański, kierownik organizacyjny wyprawy

Jerzy Natkański, kierownik organizacyjny wyprawy jest pełen optymizmu – Mamy bardzo mocny skład, doskonały plan działania i doświadczenie wysokogórskie
w różnych obszarach wspinaczkowych, co według mnie daje nam ogromne szanse na zakończenie wyprawy na Mitre Peak 2020 sukcesem. O ile oczywiście warunki pogodowe w Karakorum – ale też finansowe – pozwolą nam na realizację tego ambitnego przedsięwzięcia.

Łączny koszt wyprawy szacowany jest na ok. 125-150 tys. zł, w czym zawierają się m.in.:

– Szczyt sam w sobie nie jest wysoki, bo to zaledwie 6-tysięcznik, ale za to bardzo wymagający, zwłaszcza, że wspinaczkę wielkościanową podejmujemy zimą i do tego z zamiarem zdobycia szczytu nieeksploatowaną dotychczas drogą. Co więcej – aktualnie na Mitre Peak było tylko jedno udane, letnie wejście, więc próba stanięcia na nim zimą będzie tym samym pierwszą w historii Karakorum. Żeby jednak dokonać tego wielkiego osiągnięcia, potrzebujemy środków na jego realizację. Stąd zrzutka ogłoszona przez Fundację Kukuczki, organizatora zimowej wyprawy na Mitre Peak, dostępna pod linkiem: https://zrzutka.pl/fk-mitrepeak2020 – dodaje Jerzy Natkański.

Wyprawa będzie częściowo finansowana z Funduszu im. Andrzeja Zawady, zarządzanego przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, który powstał z inicjatywy Pani Anny Milewskiej-Zawady w celu wspierania wybitnych projektów alpinistycznych w górach wysokich. Niestety dofinansowanie pokrywa niespełna ok. 1/3 kosztów, stąd ogłoszona zrzutka.

Wesprzyj Fundację im. Jerzego Kukuczki. Pomóż w realizacji pierwszej w historii Karakorum zimowej wspinaczki wielkościanowej! Twórz wysokogórską historię razem z nami.

Wsparcia finansowego można również dokonać, przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki: KRS: 0000084062, cel szczegółowy: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum.

Wpłaty można realizować także przelewem bankowym lub bezpośrednio przez system płatności internetowych: PayU i PayPal. W tym celu należy kliknąć w zakładkę darowizny na stronie fundacjakukuczki.pl.

Informacje do wpłat z zagranicy na konto Fundacji Kukuczki:
Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa
BIC/SWIFT CODE: BIGBPLPWXXX
IBAN: PL 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611
Tytuł przelewu: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum

Więcej informacji:

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan