KRS 0000084062

Aktualne informacje z gór najwyższych

06.10.2020

PAKISTAN-KARAKORUM
Dih Shar /6200m/ -polski himalaista Michał Ilczuk zginął w Karakorum .
Jego partner Jakub Bogdański został ewakuowany przez helikopter do Gilgit. Do tragedii doszło 1 pażdziernika gdy zespół wspinał się na niezdobyty Dih Sar w masywie South Khunjerab Muntains w dolinie Shimshal .
Ciało Michała Ilczuka zostało już zniesione do bazy.
W rejon Shimshal , była również planowana wyprawa polskiego Klubu Wysokogórskiego SAKWA we wrześniu , ale została odwołana .
K6 -/7281m/ w Saltoro Mountains – próba wytyczenia nowej drogi nie udała się .Colin Haley ze względu na chorobę musiał zrezygnować.
Muchu Chhish -/ 7453m/ w Batura Mountains jeden z dwóch ostatnich niezdobytych 7-tysięczników we wrześniu oparł się próbom Czechów Pavla .Korinka, Pawla Bema, Jiri Janaka a w ostatnich dniach również zespołowi Jordi Todos i Philipp Brugger.
K2- zima 2020/21- planowana jest wyprawa Seven Summit Treks.W ekipie m.in. Pakistańczyk Ali Sadpara /zdobywca , razem z S.Moro i A.Txikon zimowej Nanga Parbat w 2016 roku / oraz John Snorri który towarzyszył w 2019 roku Nimsowi -Mingma Sherpie w zdobywaniu Korony Himalajów i Karakorum.
K2-zima 2021/22 -ogłoszono projekt dużej wyprawy złożonej z narodowych zespołów z Kirgizji,Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. Całością kierować będzie Valery Abramov. W składzie znane nazwiska m.in. pierwszych zdobywców zimowej Śnieżnej Pantery z ub. roku.

NEPAL
Manaslu -/ 8163m/-, 12 osobowa ekipa Bahrajnu aklimatyzuje się obecnie na Lobuche East w Solo Khumbu a Sherpowie poręczują trasę do szczytu .Do obozu 3-ciego położono już 6800m lin.
Lachama North /6628m, rejon Humla – druga już próba wejścia na ten niezdobyty szczyt , po pierwszej w 2018 roku , polskiego zespołu Marcin Rutkowski i Andrzej Sokołowski została odwołana ze względu na wymogi wjazdowe do Nepalu Od 17 października obowiązuje wjazd z testem i obowiązkowa 7 dniowa kwarantanna w hotelu z testem po 5 dniach / oraz dużą niedostępność rejonu.
Nepalscy touroperatorzy i agenci robią wszystko żeby rząd nepalski złagodził restrykcje wjazdowe przed planowanym otwarciem Nepalu od 17 października.

CHINY
– w dniu 1 października chińska wyprawa osiągnęła szczyt Cho Oyu.

Żródła: Dawn.com,Explorersweb.com, FB Stefan Niesler, Montagna Magica, Alpine Adventure Guides, FundacjaKukuczki.pl /Fundusz im.A.Zawady

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan