KRS 0000084062

„Himalajczykami” wokół Annapurny pod Patronatem Fundacji Kukuczki

09.11.2021

„Himalajczykami” wokół Annapurny. Michał Woroch i Bartosz Mrozek ruszają na kolejną wyprawę

Na koniu przemierzył Mongolię, przerobionym samochodem – obie Ameryki. Michał Woroch rusza na „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021”, by przekroczyć kolejną granicę. Razem z Bartoszem Mrozkiem wsiądą do specjalnie zaprojektowanych łazików elektrycznych i spróbują przejechać nimi wokół himalajskiego ośmiotysięcznika – Annapurny.

Plan jest prosty: dotrzeć do masywu Annapurny w Nepalu, przygotować specjalnie skonstruowane wózki inwalidzkie i ruszyć na czterotygodniowy trekking. Cel: okrążyć Annapurnę – jedną z dziesięciu najwyższych gór świata pokonując przełęcz Thorung La (5416 n.p.m.). Do tej pory wydawało się to niemożliwe dla osób z niepełnosprawnościami.

Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021 - mapa

– Zaczęło się od tego, że Andrzej Bargiel zaprosił mnie na swoje urodziny. Tam spotkałem dawnego znajomego, Bartka Mrozka. Obaj na co dzień poruszamy się na wózkach. Bartek jest z Zakopanego i kocha góry. W końcu nie wytrzymał, miał już dość tego, że ktoś go musi po nich nosić, więc wymyślił, że kupi sobie pojazd, którym wjedzie tam, gdzie chce. Zaproponowałem, że skoro spotykamy się w miejscu, gdzie unosi się duch Himalajów, to powinniśmy w nie pojechać. Bartek się zgodził, lubi wyzwania, jest sportowcem ekstremalnym, mistrzem Polski w jeździe na jednej narcie, lata też szybowcami. Tak powstał pomysł, brakowało nam tylko odpowiednich pojazdów – mówi Woroch.

Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021

Na podstawie doświadczeń Mrozka zbudowali „himalajczyki”, łaziki elektryczne, które mają sprostać nepalskim trudom. – Mają po 10 kW mocy, czyli bardzo dużo, kilka razy więcej niż rower elektryczny. Są szerokie, żeby nie przewracały się podczas trawersowania zbocza. Przypominają trochę łaziki marsjańskie. Trasę wokół Annapurny sprawdziła dla nas moja koleżanka Magda Jończyk. Ruszyła w nią z linijką i zmierzyła dla nas ten fragment Himalajów. Dzięki temu wiemy, że nasze łaziki zmieszczą się praktycznie wszędzie. Wydaje się nam, że tylko w jednym miejscu będziemy musieli rozebrać im koła i przeciągnąć się po ziemi – opowiada Woroch.

Przygotowania do wyprawy trwały 2,5 roku. Tak samo trudne, jak zbudowanie łazików, okazało się przetransportowanie do Azji baterii, którymi będą zasilane. Ze względu na przepisy lotnicze, Woroch wymyślił, że każda z z baterii składać się będzie z kilkunastu osobnych ogniw. – To był jedyny sposób na przewiezienie ich samolotem do Azji. Poleciały do Indii, skąd znajomy przewiezie je do Nepalu. Tam je odbiorę i złożę w całość – mówi Woroch.

Dodaje, że projekt jest trudny, ale przy odpowiednim przygotowaniu, możliwy do zrealizowania. – Ostatnio zastanawiałem się, co sprawia, że czuję się silny. W moim przypadku to poczucie bierze się z faktu, że robię rzeczy krok po kroku, przesuwam granicę własnego komfortu i jestem zdeterminowany, by coś sobie udowodnić. Kilkanaście lat takiego życia doprowadziło mnie do momentu, w którym jadę w Himalaje. Dzięki temu wszystkiemu nie czuję się niepełnosprawny, choć w ten sposób lubią pisać o mnie media. A ja zawszę podczas wywiadów mam wrażenie, że tak naprawdę rozmawiamy o wolności, przyjaźni i marzeniach – mówi Woroch.

Członkowie wyprawy są już w Nepalu. Start wyprawy wkrótce.

***

Skład wyprawy „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021”:

Bartosz Mrozek – et-tatry.pl
Bartosz Malinowski – wielkiszlakhimalajski.pl
Eliza Kubarska – filmpolski.pl
Marcin Sauter – filmpolski.pl
Michał Woroch – wheelchairtrip.com
Łukasz Lisowski – instagram.com/lisowskicraft
Vytautas Juozėnas Škicas – www.6p3s.eu

***

Wyprawę można śledzić na:
https://www.facebook.com/wheelchairtrip
https://www.instagram.com/wheelchairtrip/

Zdjęcia do pobrania:

***

Patronat honorowy:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, Powiat Żniński

Patronat medialny:
National Geographic Traveler

Są z nami:
Adecon, Carbon Footprint Foundation, Columbus Energy SA, Trzy Trąby, #bądźżyczliwy, METRO Properties, PERN, Pająk, APCO Panthera, BNP Paribas Bank Polska, Sunsol, Marco, Marian Pędzimąż, Paweł Tokarski, Rafał Sonik, Santi Koncept Store, Reaxum, Czerkawski Odszkodowania, Ice Power Polska, Pofam, Bezpieczny Powrót, Brubeck, Instytut Monitorowania Mediów, outdoorzy.pl, Baltic Home, Triglav, ZKlaster, Drava, Viking, Meindl Polska, Uvex Polska, Volt Polska, Zajazd Białczański, JMP Sports, Broda System, EV4 Jacek Skopiński, Przygody 4×4, Marian Projekt, Nexun, Bike Doctor Service, MX35, Canon Polska, Braidmade Films, Vertical Vision Tours, Smakjam Studio, Rowertour.com

Michał Woroch – podróżnik, fotograf. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autor książki „371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie m.in. w: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Travelerze, Podróżach, Globetrotterze, Zwierciadle i Dużym Formacie.

 

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan