KRS 0000084062

Z bólem i smutkiem przekazujemy informację o śmierci „naszej” Hani – Hanny Wiktorowskiej…

13.11.2021

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj odeszła od nas Hanna Wiktorowska.
Hanna Wiktorowska urodziła się 5 kwietnia 1936 roku. Przez całe życie była związana ze środowiskiem wysokogórskim, w którym pracowała w latach 1959-2005. Od roku 1966 kierowała Biurem Klubu Wysokogórskiego (później PZA). Uprawiała turystykę górską, koszykówkę, skok w wzwyż i wiele innych dyscyplin lekkoatletycznych.

Hanna Wiktorowska odznaczona była srebrnym i brązowym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”; otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz Oficerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski. Była honorową członkinią Polskiego Związku Alpinizmu.
Hania Wiktorowska była przyjazna i bardzo dobrze zorganizowana, niesłychanie wspierała wyprawy od strony organizacyjnej i nie raz pomagała w rozwiązywaniu bardzo trudnych sytuacji.

W trakcie uroczystości przechodzenia na emeryturę wieloletni prezes PZA – Andrzej Paczkowski powiedział o Hani: „Jestem przekonany, że bez jej energii i talentu nie byłoby tylu i takich sukcesów”.
„Środowisku wysokogórskiemu poświęciła całe niemal zawodowe życie, 45 lat, z tego 33 lata z funkcją sekretarza generalnego, co jest swoistym rekordem (por. „Taternik” 1975 s. 42). Mimo iż sama nigdy nie związała się liną, nie ma w Polsce bogatszej od niej skarbnicy wysokogórskiej pamięci. Gdyby zechciała zrobić z niej użytek i spisać wspomnienia – jej „Pezeta od kuchni” mogłaby być konkurencją dla Wilkowego „Miejsca przy stole” (Józef Nyka o Hani Wiktorowskiej): (https://www.nyka.home.pl/glos_sen/pl/200503.htm
Hania była również dyrektorem zarządu Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki od momentu założenia w 1991 roku do 2004 roku, a następnie członkiem zarządu do chwili obecnej.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan