KRS 0000084062

Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021. Przystanek: Manang. Błotna przeprawa i anomalia pogodowa

07.12.2021

Członkowie wyprawy „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021” są w drodze pod Annapurnę. Pokonali błotnistą drogę do Manang, gdzie dowiedzieli się, że trasa w kierunku przełęczy Thorung La może być do nie pokonania z powodu niespodziewanych opadów śniegu.

Minął miesiąc, odkąd członkowie wyprawy przylecieli do Nepalu. Rozpoczęcie ekspedycji stało pod znakiem zapytania z powodu problemów z transportem łazików i baterii. Wysyłka tych drugich okazała się dużym problemem – nie można było nadać ich do Nepalu, a żeby firmy przewozowe zabrały je na pokład samolotu, trzeba było rozebrać baterie do ogniw. Ale kiedy ogniwa doleciały do Indii, pojawił się problem z ich odbiorem.

Sytuacja stawała się beznadziejna, gdy Michał Woroch skontaktował się ze swoim znajomym Deepakiem Guptą. Poznali się cztery lata temu w Deadhorse na Alasce, gdzie Woroch z Maciejem Kamińskim kończyli roczną podróż samochodową przez obie Ameryki. – Deepak swoją podróż dopiero zaczynał, razem z kolegami ruszali na motocyklach na południe. Spędziliśmy razem zaledwie kilka godzin, ale gdy odezwałem się po czterech latach, Deepak powiedział, że musi nam pomóc, bo nie ma nic ważniejszego od podróży, a podróżnicy zawsze sobie pomagają – mówi Woroch.

Gupta użył swoich znajomości, żeby wydostać ogniwa z lotniska w Delhi, a potem razem z kolegą wsiadł w samochód i wiózł je całą dobę do Katmandu. – Jechali bez przerw, po drodze nic nie jedli, żeby nie zasnąć za kierownicą. Bez Deepaka musielibyśmy chyba odwołać wyprawę – mówi Woroch, który potem złożył ogniwa w całość.

Dalej nie było łatwiej. Do Manang dotarli po ciężkiej przeprawie, bo z powodu dużych opadów deszczu drogi na północy Nepalu spływają błotem. W Manang usłyszeli, że wyżej spadło ponad pół metra śniegu. – Jeden z Nepalczyków powiedział, że właśnie wrócił z drogi na przełęcz Thorung La, na którą chcemy wjechać łazikami. Przyznał, że nikt nie spodziewał się takiej ilości śniegu. Jego zdaniem warunki są zbyt trudne. Zobaczymy, na razie się aklimatyzujemy, a część naszego zespołu uda się na rekonesans, aby sprawdzić stan trasy – mówi Woroch.

Przypomnijmy: Woroch razem z Bartoszem Mrozkiem w specjalnie zaprojektowanych łazikach chcą pokonać kilkaset kilometrów wokół Annapurny (8091 m n.p.m.), co dotąd wydawało się niemożliwe dla osób z niepełnosprawnościami.

***

Skład wyprawy „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021”:

Bartosz Mrozek – et-tatry.pl
Bartosz Malinowski – wielkiszlakhimalajski.pl
Eliza Kubarska – filmpolski.pl
Marcin Sauter – filmpolski.pl
Michał Woroch – wheelchairtrip.com
Łukasz Lisowski – instagram.com/lisowskicraft
Vytautas Juozėnas Škicas – www.6p3s.eu

***

Wyprawę można śledzić na:
https://www.facebook.com/wheelchairtrip
https://www.instagram.com/wheelchairtrip

Zdjęcia do pobrania:

***

Patronat honorowy:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, Powiat Żniński

Patronat medialny:
National Geographic Traveler

Są z nami:
Adecon, Columbus Energy SA, Trzy Trąby, #bądźżyczliwy, METRO Properties, PERN, Pająk, APCO Panthera, BNP Paribas Bank Polska, Sunsol, Carbon Footprint Foundation, Marco, Marian Pędzimąż, Paweł Tokarski, Rafał Sonik, Santi Koncept Store, Reaxum, Czerkawski Odszkodowania, Ice Power Polska, Pofam, Bezpieczny Powrót, Brubeck, Instytut Monitorowania Mediów, outdoorzy.pl, BBraun, Baltic Home, Triglav, ZKlaster, Drava, Viking, Meindl Polska, Uvex Polska, Volt Polska, Zajazd Białczański, JMP Sports, Broda System, EV4 Jacek Skopiński, Przygody 4×4, Marian Projekt, Nexun, Windsport, Bike Doctor Service, MX35, Canon Polska, Braidmade Films, Vertical Vision Tours, Smakjam Studio, Rowertour.com

Michał Worochpodróżnik, fotograf. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autor książki „371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie m.in. w: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Travelerze, Podróżach, Globetrotterze, Zwierciadle i Dużym Formacie.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan