Zmarł Andrzej Wilczkowski – podopieczny Fundacji Kukuczki

17.07.2022

W wieku 91 lat po długiej chorobie zmarł Andrzej Wilczkowski -taternik, alpinista, kierownik wypraw górskich.,autor opowiadań i książek o tematyce alpinistycznej. Instruktor wspinania o czterdziestoletnim stażu. Jeden z założycieli Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego.

W latach 1956-1967 wspinał się również w Alpach i Kaukazie.
W 1963 r. był kierownikiem III Polskiej Wyprawy w Hindukusz, gdzie zdobył cztery szczyty powyżej 6000mnpm.
W latach 1968-1969 był kierownikiem I Polskiej Wyprawy w góry Etiopii
W 1973 r. był uczestnikiem wyprawy polarnej na Spitsbergen.
Autor kultowej w środowisku książki „Miejsce przy stole” oraz trzech innych o tematyce wysokogórskiej: zbiór opowiadań „Ludzie przed ścianą” oraz relacje z wypraw: „Śniegi pokutujące” i „Każdemu według marzeń”.
Posiadał 16 pierwszych zimowych przejść w Tatrach.
Był wzorem etyki górskiej, mentorem w wielu problemach między wspinaczami, kochał góry, najbardziej Tatry i Hindukusz.
Pogrzeb śp. Andrzeja Wilczkowskiego odbędzie się w Łodzi na cmentarzu przy Ogrodowej, w części rzymsko-katolickiej w dniu 20 lipca 2022 (środa).
Uroczyste nabożeństwo zacznie się w kaplicy cmentarnej o godzinie 13:15.

Bezpieczny Kazbek