KRS 0000084062

Zmarła Anna Czerwińska

08.02.2023

Z przykrością informujemy że 31. stycznia zmarła Anna Czerwińska polska alpinistka i himalaistka , zdobywczyni 6 ośmiotysięczników i Korony Ziemi . Uczestniczyła w wyprawach m.in. z Wandą Rutkiewicz, Krystyną Palmowską i Anną Okopińską.

Oto wspomnienie Krystyny Palmowskiej:

W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka z Koroną Ziemi. „W naszym górskim światku była wielką indywidualnością: samodzielna, konsekwentna i zdeterminowana w dążeniu do celu, była  jednocześnie bezpośrednia, niestwarzająca dystansu, obdarzona dużym poczuciem humoru” – wspomina ją Krystyna Palmowska.


Anna Czerwińska (fot. Krystyna Palmowska)

Jedna z najwybitniejszych, najaktywniejszych i najbardziej znanych polskich alpinistek i himalaistek.

Z wykształcenia była farmaceutką (dr nauk farmaceutycznych), co z powodzeniem później wykorzystywała, spiesząc z pomocą wielu potrzebującym osobom, spotykanym w górach.

Długą drogę wspinaczkową rozpoczęła w 1969 roku, zaczynając od  skałek, przez Tatry, Alpy, a kończąc na Karakorum i Himalajach. Ma w swoim dorobku szereg wybitnych przejść. Wspinała się zazwyczaj w zespołach kobiecych, przez długi czas w dwójce z niżej podpisaną. Razem przeszły w Tatrach m.in. diretissimy Kazalnicy i Małego Młynarza (latem), czy zimą filar Ganku.

W tym samym zespole przeszła w Alpach m.in. północny filar Les Droites, tzw. Majorkę na wschodniej ścianie Mont Blanc, czy drogę Schmidów na północnej ścianie Matterhornu. Najgłośniejsze jest jej przejście tej ostatniej ściany zimą, w czteroosobowym zespole kobiecym, z Wandą Rutkiewicz i Ireną Kęsą  (1. zimowe przejście północnej Matterhornu w zespole kobiecym).

W górach najwyższych pojawiła się w roku 1975, uczestnicząc w słynnej Ladies Expedition, jednak wtedy poważna kontuzja nogi uniemożliwiła jej wejście na szczyt. Powiodło się jej cztery lata później – na Rakaposhi (1979, nowa droga, pierwsze wejście kobiece). W 1983 roku na Broad Peaku, działając w dwójkowym zespole kobiecym, dotarła na przedwierzchołek, dwa lata później przyszedł pierwszy ośmiotysięcznik – Nanga Parbat (1985, pierwsze wejście w zespole kobiecym). Rok później uczestniczyła w bardzo ambitnej wyprawie, kierowanej przez Janusza Majera, której celem było pierwsze przejście filara południowego K2, tzw. Magic Line – dotarła wtedy na filarze do wysokości 8200 m. W roku 1988 kierowała międzynarodową udaną wyprawą na Makalu, w 1990 roku na Kangchendzongę. W 1991 wróciła w Tatry, gdzie dokonała prawdziwego wyczynu, przechodząc samotnie główną grań Tatr.

Po kilkuletniej przerwie, poświęconej zgromadzeniu funduszy na dalszą działalność, zabrała się za skompletowanie Korony Ziemi, zaczynając od Aconcagui w 1995 r. Ostatnim z tej serii był Everest. Zdobyła go po trzech nieudanych próbach, w 2000 roku (jako druga Polka, po Wandzie Rutkiewicz) – miała wtedy 51 lat. Koronę zdobyła natomiast jako pierwsza Polka (z Polaków ubiegł ją tylko Leszek Cichy).

W dalszym ciągu  kontynuowała wejścia na ośmiotysięczniki. W 2000 dotarła na centralny wierzchołek Shisha Pangmy,  rok później zdobyła Lhotse i Cho Oyu. Następny był Gasherbrum II (2003), potem Makalu (2006, samotnie). W sumie zgromadziła na swoim koncie sześć głównych wierzchołków ośmiotysięczników.

Była członkiem honorowym PZA oraz macierzystego Klubu Wysokogórskiego Warszawa. W 2004 została odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Za całokształt działalności górskiej otrzymała w 2018 roku Super Kolosa – prestiżową nagrodę za dokonania eksploracyjne.

Obdarzona niecodzienną fantazją i lekkim piórem, dużo pisała: poza licznymi artykułami i wywiadami zamieszczonymi w rozmaitych czasopismach górskich, opublikowała kilka poczytnych książek: Dwa razy Matterhorn (współautorka, 1980), Trudna góra Rakaposhi (1982), Broad Peak ’83 tylko dwie (1989), Nanga Parbat, góra o złej sławie (1989), Groza wokół K2 (1990 i 2020) oraz Korona Ziemi (2000).

O swoich górskich przygodach potrafiła też barwnie i zajmująco opowiadać. Najlepszą ilustracją jest spisana przez Romana Gołędowskiego, ciesząca się dużą popularnością, autobiograficzna seria GórFanka:  Moje ABC w skale i lodzie (2008),  Na szczytach Himalajów (2008), GórFanka w Karakorum 1979-1986 (2010), GórFanka powraca w Karakorum (2011), Na himalajskiej ścieżce (2011). Jest też bohaterką zabawnego filmu Darka Załuskiego Przypadki pani Ani (2001).

Chętnie udzielała się w mediach, uczestniczyła w najrozmaitszych festiwalach górskich, zdobywając serca licznych fanek i fanów, dla których była inspiracją. Chociaż tak znana, nie miała w sobie nic z celebrytki. Zawsze też chętnie przychodziła z pomocą. Cieszyła się z tego, że oddała szpik dziewczynie chorej na przewlekłą białaczkę, zainicjowała nawet wyprawę  na Kilimandżaro „Szpik na szczyt”, zorganizowaną dla osób z tego typu chorobami.

W naszym górskim światku była wielką indywidualnością: samodzielna, konsekwentna i zdeterminowana w dążeniu do celu, była  jednocześnie bezpośrednia, niestwarzająca dystansu, obdarzona dużym poczuciem humoru. Potrafiła w krótkich, lapidarnych słowach oddać istotę rzeczy, przy tym nikogo nie obrażając.

W 2019 roku obchodziła pięćdziesięciolecie wspinania. Przebyła długą drogę; jak sama twierdziła, z chorowitej, rozpieszczonej jedynaczki zmieniła się w prawdziwego człowieka gór.

Niestety, najwyraźniej nie potrafiła się odnaleźć poza górami. Ostatnio odgrażała się, że napisze jeszcze książkę o mniej znanych stronach swojego barwnego życiorysu.

Do końca wierzyłam, że jej się to uda – i że jeszcze uda nam się razem związać liną.

Krystyna Palmowska


Uroczystości pogrzebowe, zmarłej w dniu 31.01.2023 roku wybitnej alpinistki i himalaistki ś.p. Anny Czerwińskiej, odbędą się w dniu 16 lutego o godz.14.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym Wojskowym /Powązki Wojskowe / w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do miejsca spoczynku w Alei Zasłużonych / kwatera GII, rząd Tuje, miejsce 10/

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan